Zabytki we Wrocławiu zaliczają się do najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie Polski. Aby móc spokojnie się nimi nacieszyć, warto zarezerwować nocleg w Mieście Stu Mostów i udać się w trasę obejmującą najważniejsze punkty na mapie. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje Hostel Trzy Kolory. To niezwykłe miejsce znajduje się w centrum Wrocławia i od lat gości w swoich progach podróżników, pracowników firm budowlanych i zwiedzających miasto studentów. Jeśli więc szukasz miejsca, dzięki któremu będziesz mógł poznać najciekawsze zakątki stolicy Dolnego Śląska bez wysokich kosztów za pokój, koniecznie skontaktuj się z recepcją!
Spis treści:
Gdzie się zatrzymać?
Stary Ratusz
Urokliwe kamienice
Ostrów Tumski
Muzeum Przyrodnicze
Planuj wycieczkę z blogiem!
Szykujesz się na turystyczną wycieczkę po zabytkach Wrocławia? Już teraz zarezerwuj nocleg w Hostelu Trzy Kolory i sprawdź, jakie atrakcje czekają Cię w historycznych zakątkach miasta
Najciekawsze zabytki Wrocławia znaleźć można w bezpośrednim sąsiedztwie centrum stolicy Dolnego Śląska. Aby móc zwiedzać je bez przeszkód, warto zdecydować się na rezerwację noclegu zlokalizowanego w pobliżu. Dzięki tak usytuowanej bazie wypadowej będziemy mogli komfortowo poruszać się po wrocławskich ulicach i zwiedzać atrakcje bez konieczności pilnowania rozkładu komunikacji miejskiej i forsujących wieczornych wycieczek do miejsca noclegowego. Hostel znajdujący się w pobliżu strategicznych punktów miasta to rozwiązanie korzystne nie tylko dla turystów, ale i dla osób, które do stolicy Dolnego Śląska zawitały w sprawach służbowych. Jednym z takich centrów życia społecznego jest Plac Grunwaldzki i znajdujące się tam giganty w postaci Pasażu Grunwaldzkiego, biurowca Grunwaldzki Center oraz jednego z największych węzłów komunikacyjnych miasta – Ronda Reagana. To właśnie w tej tętniącej życiem okolicy zlokalizowany jest Hostel Trzy Kolory. Znaleźć go można przy ulicy Sienkiewicza 106A, w odległości zaledwie 500 metrów od okazałej siedziby Pasażu. To miejsce doskonale skomunikowane z każdą częścią miasta – zmotoryzowani goście obiektu mogą dotrzeć do niego zarówno od ulicy Reja, jak i Piastowskiej. A co szczególnie istotne, w ramach korzystania z usług obiektu kierowcom przysługuje także miejsce na darmowym parkingu. To ogromny walor, gdyż znalezienie bezpłatnego miejsca postojowego w tej okolicy jest niemal niemożliwe.
Budynek Trzech Kolorów znajduje się jednocześnie w odległości dwóch kilometrów od staromiejskiego Rynku. Oznacza to, że aby móc zwiedzić ten jedyny w swoim rodzaju plac, wystarczy nam zaledwie dwudziestominutowy spacer urokliwą okolicą. Jeśli nie do końca dopisuje nam pogoda bądź goni nas czas, w okolicy znajdziemy całe mnóstwo przystanków tramwajowych i autobusowych. Regularnie pojawiające się na nich środki komunikacji miejskiej bez problemu dowiozą nas w pobliże rynkowej zabudowy w zaledwie kilka minut! Jakie atrakcje czekają nas w tej niezwykłej części miasta?
Co warto zobaczyć na wrocławskim Rynku?
Rynek we Wrocławiu jest zabytkiem samym w sobie. To jeden z największych w Polsce dawnych placów targowych (bardziej okazałe znajdziemy jedynie w Krakowie i Olecku) – jego powierzchnia mierzy aż 3,8 hektara! Turystów niezmiennie przyciągają jego pełne życia i uroku uliczki, przepiękne kamienice oraz niesłabnący ludzki gwar, który w tej części miasta nie cichnie nawet zimą. Poznaj najważniejsze atrakcje, jakie spotkać możesz w tym niezwykłym miejscu!
Historia Starego Ratusza
Stary Ratusz zlokalizowany na miejskim Rynku to jeden z nielicznych przykładów gotyckiej zabudowy świeckiej. Składa się z dwóch kondygnacji rozłożonych na planie prostokąta oraz aneksu w postaci budynku rady. Posiada także kwadratową wieżę. Ratusz nie został wybudowany od razu – jego powstawanie rozłożone było na kilka etapów, a wszystko to na przestrzeni 250 lat. Przez wieki budynek stanowił siedzibę radców miejskich i wrocławskich sędziów. Jego najstarsza część utworzona została już około roku 1299. Nosiła wtedy łacińską nazwę consistorium, co oznacza miejsce zgromadzeń. Po rozbudowie budynku ta część została obudowana tak, że dziś nie zobaczymy jej z zewnątrz. Następnym istotnym krokiem było wybudowanie praetorium, czyli siedziby przywódców w latach 1328-1333. To właśnie tam znajdowała się Izba Rady i Ławy. Ta część Ratusza stała się północną ścianą placu sądowego, na którym po dziś dzień podziwiać możemy miejski pręgierz. Okres lat 1343-1357 przyniósł z kolei wybudowanie Sali Sądowej oraz Sali Książęcej, która następnie zaczęła funkcjonować jako kaplica. To właśnie na niej umiejscowiony został zegar, którego wskazówki po raz pierwszy przesunęły się w roku 1368. Turyści do dziś mogą podziwiać zachowany z tego okresu dzwon godzinowy. Dzisiejszy kształt budowla Ratusza zawdzięcza przeprowadzonej w latach 1470-1480 przebudowie, kiedy to obiekt został niemal dwukrotnie powiększony i znacznie zyskał na reprezentacyjności. Ostatnie prace nad budynkiem przeprowadzono w XVI wieku – rozbudowano wieże, dodano renesansowe wykończenia i po raz pierwszy wybrzmiał zegar umiejscowiony na wschodniej ścianie. Swoją użytkową funkcję Stary Ratusz stracił w XIX wieku. Rada miejska potrzebowała nowocześniejszej siedziby, dlatego też zdecydowano o przeniesieniu się do budynku Nowego Ratusza.
Niepowtarzalne poniemieckie kamienice
Spacerując po placu i uliczkach Rynku, nie sposób nie zwrócić uwagi na znajdujące się tam urokliwe kamieniczki, które mieszczą niezliczone kluby, restauracje, bary, miejsca rozrywki oraz prywatne mieszkania wrocławian. Podzielone zostały one na cztery sektory w zależności od lokalizacji:
- Strona zachodnia, zwana także Stroną Siedmiu Elektorów, to ściana kamienic, która może się poszczycić największą liczbą świetnie zachowanych renesansowych zabytków. Doskonały stan budynków wynika z faktu, że praktycznie nie ucierpiały one wskutek działań militarnych prowadzonych podczas II wojny światowej. Kamienice te należały w przeszłości do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych patrycjuszy, co bezpośrednio wiąże się także z wielkością przylegających do nich działek i ogrodów. Do najpopularniejszych budowli tego sektora Rynku należą Kamienica Pod Gryfami oraz Kamienice Pod Złotym i Błękitnym Słońcem;
- Strona południowa, nazywana także Stroną Złotego Pucharu, to zrekonstruowane po wojnie budynki, które w przeszłości pełniły w większości funkcję domów towarowych. Do bardziej rozpoznawalnych obiektów tej strony Rynku należy Kamienica Pod Złotym Dzbanem oraz Kamienica Pod Starą Szubienicą;
- Strona wschodnia, kiedyś nazywana także Stroną Zielonej Trzciny, to ściana kamienic znajdujących się dokładnie naprzeciwko głównej elewacji Starego Ratusza. Znajdziemy tam Dom Handlowy Feniks czy też Kamienicę Pod Złotym Psem;
- Strona północna, która nosiła miano Strony Targu Łakoci, również ucierpiała w wyniku działań wojennych, dlatego obecnie stanowią ją przede wszystkim swobodne rekonstrukcje. Z zachowanych zabytków znajdziemy tam barokową kamienicę o numerze 46 oraz kolumnę z okresu renesansu we wnętrzu Kamienicy Pod Złotą Kotwicą.
Zwiedziłeś już zabytki Starego Miasta? Poznaj inne ciekawe miejsca we Wrocławiu które znajdziesz w pobliżu Hostelu Trzy Kolory
Zabytki Wrocławia znajdziemy nie tylko w samym jego sercu, ale i w innych dzielnicach – jak np. na Nadodrzu, oddalonym jedynie o kilometr od budynku Hostelu Trzy Kolory! W tej dzielnicy znajdziemy nie tylko uliczki, przy których rozciągają się alternatywne restauracje i kawiarnie oraz siedziby firm wykonujących niemal niespotykane już zawody jak portrecista, złotnik czy szklarz. Nadodrze ma do zaoferowania także możliwość zwiedzenia najstarszej, historycznej części Wrocławia. Mowa oczywiście o Ostrowie Tumskim!
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to najstarsza dzielnica Wrocławia, po której wieki temu przechadzali się pierwsi reprezentanci dynastii Piastów. To właśnie tam mieścił się ich gród, założony jeszcze w X wieku, kiedy tereny Ostrowa Tumskiego stanowiły formację wyspową. Gród wzniesiony został z drewna i otoczony ziemnym wałem, więc z oczywistych przyczyn nie zachował się do czasów obecnych. Najstarszym budynkiem na terenie tej historycznej dzielnicy jest późnoromański Kościół św. Idziego a także Kościół św. Marcina, który stanowi jedyną ocalałą część dawnego zamku piastowskiego. Znajdziemy go zaraz przy wejściu na Ostrów Tumski od strony Placu Bema.
Na terenie dzielnicy znajdziemy także Muzeum Archidiecezjalne przechowujące największe zabytki polskiej kultury sakralnej (jak np. Księgę Henrykowską zawierającą pierwsze zdanie zapisane w języku polskim), robiącą ogromne wrażenie swoją monumentalnością Archikatedrę św. Jana Chrzciciela czy Pałac arcybiskupi, stanowiący rezydencję wrocławskiego metropolity.
Co mają wspólnego Ostrów Tumski i most we Florencji?
Spacerując po Ostrowie, nie sposób nie przejść przez Most Tumski, który słynie w całej Polsce jako Most Zakochanych. Wszystko z powodu niezliczonych kłódek przypiętych do jego przęseł. Kłódki symbolizować mają trwałość uczuć każdej z par odwiedzających to miejsce. Zwyczaj przypinania na konstrukcji mostu kłódki z imionami zakochanych wywodzi się prawdopodobnie z Florencji. Według legendy to właśnie tam uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio odczepiali kłódki ze swoich szafek i ryli na nich słowa świadczące o miłosnym afekcie. Następnie przyczepiali kłódeczki na najstarszym moście we Florencji – Ponte Vecchio.
Uważni spacerowicze, którzy przemierzają uliczki Ostrowa późnym popołudniem mogą także liczyć na łut szczęścia i spotkać tam legendarnego latarnika! Ta niezwykła, ubrana w tradycyjny czarny strój postać codziennie zapala szereg gazowych lamp, które magicznie rozświetlają dzielnicę wraz z nadejściem nocy.
Jeśli wybierasz się na Ostrów Tumski z budynku Trzech Kolorów, na liście zabytków i atrakcji do zwiedzenia warto uwzględnić także znajdujące się niedaleko Muzeum Przyrodnicze.
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu założone zostało w roku 1814 przez profesora Johanna Gravenhorsta, niemieckiego zoologa i uczonego, który następnie objął funkcję dyrektora obiektu. Muzeum stanowi jednostkę Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i dysponuje imponującą kolekcją około 3 milionów okazów zwierząt i roślin. Jego wystawy stanowią najobszerniejszą ekspozycję przyrodniczą w kraju. Do najciekawszych eksponatów należy szkielet płetwala błękitnego o długości niemal piętnastu metrów! Nie brakuje także możliwości zobaczenia okazów zwierząt, których nie spotkamy już w naturze – jak np. wilk workowaty czy papuga karolińska.
Do interesujących wystaw należy też ekspozycja botaniczna, gdzie znaleźć można blisko 500 gatunków roślin przynależących do każdej grupy systematycznej. Na dziale Układ kostny kręgowców znajdziemy z kolei imponujący szkielet jelenia olbrzymiego – samo jego poroże ma rozpiętość dwóch metrów! To gatunek, którego również nie spotkamy w zoo – jeleń olbrzymi zniknął z naszej planety niemal 8 tysięcy lat temu. Jego świetnie zachowany szkielet, który dziś podziwiać możemy na wystawie Muzeum Przyrodniczego, wydobyty został z torfowisk zlokalizowanych w Irlandii.
Wartym obejrzenia eksponatem jest również amerykański motyl wędrowny sklasyfikowany jako Danaus plexippus – okaz, który podziwiać możemy w salach Muzeum Przyrodniczego został za swojego życia specjalnie oznakowany. Dzięki temu odkryto, że był w stanie przelecieć ponad trzy tysiące kilometrów w ciągu zaledwie 129 dni! Imponujące, prawda?
Jak dotrzeć do Muzeum z budynku Trzech Kolorów?
Aby odkryć te i wiele innych niezwykłych eksponatów muzeum podczas pobytu w Trzech Kolorach, wystarczy udać się na krótki spacer, podczas którego nie będziemy musieli nawet zmieniać przecznicy! Budynek muzeum znajduje się bowiem przy ulicy Sienkiewicza 21, a więc zaledwie dziesięć minut drogi pieszo od naszej kamienicy. Wybierając się na oglądanie niezwykłych eksponatów, warto zajrzeć także do Ogrodu Botanicznego, o którym więcej przeczytać można w tym artykule.
Najważniejsze zabytki Wrocławia zwiedzone? Odpocznij w Hostelu Trzy Kolory i zaplanuj kolejną wycieczkę
Gdy zwiedziłeś już najważniejsze zabytki na turystycznej mapie Wrocławia, koniecznie odpocznij w sprzyjających relaksowi wnętrzach Hostelu Trzy Kolory. Obiekt zapewnia aż 26 pokoi wprost idealnych na weekendową wycieczkę, służbowy pobyt bądź nocleg podczas istotnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych odbywających się w Mieście Stu Mostów. Stanowimy również doskonałą bazę wypadową w sytuacji, gdy planujemy korzystać z nocnych uroków Rynku i okolic – znajduje się bowiem w miejscu, do którego ze ścisłego centrum miasta można dojechać komunikacją miejską w zaledwie kilka minut bądź zdecydować się na zajmujący kwadrans, wieczorny spacer.
Niskie ceny gwarancją zadowolenia
Trzy Kolory stanowi świetne miejsce na nocleg również ze względu na bardzo atrakcyjny cennik. Dzięki niskim opłatom za wynajem pokoju obiekt jest przyjazny turystom bez względu na stan ich portfela. Z tego powodu z naszych usług bardzo chętnie korzystają studenci i podróżujący indywidualnie backpackersi. Rezerwując nocleg w Trzech Kolorach, zyskujemy nie tylko wygodne miejsce do spania, ale także możliwość korzystania z dobrze wyposażonego aneksu kuchennego. Dzięki temu sporządzenie pożywnego, ciepłego posiłku dla wszystkich uczestników wycieczki nie stanowi już problemu i może być alternatywą dla wizyty w restauracji. Do użytku gości pozostaje także wspólny salon, gdzie nawiązać można niezwykłe znajomości z podróżnikami i turystami z całego świata!
Zaplanuj zwiedzanie z naszym blogiem
Wypoczywając w hostelu, warto zaplanować sobie atrakcje na kolejne dni spędzone we Wrocławiu. W zadaniu tym z pewnością pomoże nasz blog, gdzie regularnie publikowane są wpisy na temat największych wrocławskich atrakcji. Szukasz wskazówek dotyczących zakupu biletów do Opery Wrocławskiej? Planujesz rodzinny wypad do słynnego na całą Europę oceanarium? A może ciekawią Cię historyczne anegdotki dotyczące historii dolnośląskich hoteli i noclegowni? Wszystko to i wiele więcej ciekawych treści znaleźć możesz na naszym stale uaktualnianym blogu. To rozbudowane źródło informacji, które przyda się każdemu, kto chciałby poznać atrakcje i zabytki Miasta Stu Mostów od praktycznej strony. Kolejne dni pełne przygód zaplanować możesz bezpośrednio z pokoju – wszystko dzięki dostępowi do szybkiego Internetu bezprzewodowego.