| Sienkiewicza 106A, 50-348 Wrocław | 71 382 80 06 | rezerwacje[małpa]hosteltrzykolory.pl

Pokoje od 30 zł w Hostelu Trzy Kolory w centrum Wrocławia

Pokoje już od 30 zł! ZAREZERWUJ

ZAREZERWUJ

Oceanarium Afrykarium we Wrocławiu – największa atrakcja miasta. Poznaj godziny otwarcia i ceny!

Oceanarium Afrykarium we Wrocławiu - sprawdź ceny i dojazd

Oceanarium Afrykarium we Wrocławiu to chluba miejscowego ZOO, a zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych Miasta Stu Mostów, znajdująca się zaledwie 2,2 km od Hostelu Trzy Kolory. Ten niezwykły obiekt mieści aż 21 zbiorników wodnych, w których znajduje się zawrotna liczba 15 milionów litrów wody! Stanowi również pierwsze oceanarium otwarte w naszym kraju, choć ogromny rozgłos zyskało także poza granicami Polski – przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych zaliczyli je w poczet cudów świata ekspozycji zoologicznych na całym świecie! Poznaj godziny otwarcia, ceny biletów, informacje dotyczące drogi dojazdu i parkingów oraz – przede wszystkim – największe atrakcje tego niezwykłego miejsca!


Spis treści:
Historia obiektu
Garść liczb
Wynajem pomieszczeń
Największe atrakcje
Godziny otwarcia
Ceny biletów
Dojazd i parking

Zarezerwuj nocleg w centrum Wrocławia już od 30 zł

Zostań dłużej - płać mniej!ZAREZERWUJ

Historia oceanarium we Wrocławiu. Hostel Trzy Kolory zdradza, kto wymyślił nazwę Afrykarium!

Jak powstało oceanarium we Wrocławiu? Hostel Trzy Kolory odpowiada!

Styczeń 2010 roku przyniósł zmianę osoby pełniącej funkcję dyrektora wrocławskiego Zoo. Padło na Radosława Ratajszczaka, biologa i autora książek popularnonaukowych na temat fascynującego świata fauny, takich jak Najdziwniejsze zwierzęta czy 100 niezwykłych zwierząt świata. Nowym prezesem spółki Zoo Wrocław został kandydat z niemałym doświadczeniem w branży ogrodów zoologicznych, gdyż pan Ratajszczak przez 12 lat zarządzał Zoo w Poznaniu. To właśnie on stoi za ideą wybudowania pierwszego w Polsce oceanarium, któremu osobiście nadał nazwę Afrykarium. Zamysłem obiektu jest prezentacja systemów ekologicznych należących do wodnej strefy kontynentu afrykańskiego. Stąd i nazwa obiektu – jej podstawę stanowią dwa słowa: Afryka oraz akwarium. Nad całością inicjatywy górowała sentencja „Życiodajne wody Afryki”.

Architektoniczny projekt budowy obiektu wyłoniony został na podstawie ogłoszonego w 2008 roku konkursu. Rywalizację podjęło 14 różnych podmiotów. Zwyciężyła propozycja zgłoszona przez Fabrykę Projektową ArC2 z Wrocławia. Do 2012 roku trwało wdrażanie wszelkich wytycznych, które okazały się niezbędne, aby rozpocząć budowę obiektu. Ta ruszyła wraz z początkiem wiosny i na dwa i pół roku zamieniła część Zoo w prawdziwe pobojowisko. Uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce oceanarium odbyło się 26 października 2014. Obiekt to największa inwestycja w historii działalności Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Daje możliwość dokładnego zapoznania się z sześcioma wodnymi ekosystemami przynależnymi do Czarnego Lądu: dżunglą nad rzeką Kongo, Wybrzeżem Szkieletów (brzegi Namibii), Kanałem Mozambickim, akwenem Morza Czerwonego i jego piaszczystym wybrzeżem oraz terenami Afryki Wschodniej.

Pingwin na skarpie

Garść liczb na temat Afrykarium we Wrocławiu. Ile wody mieszczą baseny oceanarium?

Koszty przedsięwzięcia polegającego na zaplanowaniu i wybudowaniu najpopularniejszej atrakcji turystycznej Wrocławia wyliczono na 220 milionów złotych. Nic dziwnego, gdy pod uwagę weźmiemy choćby wymiary całej konstrukcji. Działka, na której powstała, mierzy 1,9 hektara powierzchni, a rozmiar obiektu to 160 metrów długości, 54 metry szerokości oraz od 12 do 15 metrów wysokości. Wszystko to przekłada się na trzykondygnacyjny budynek kształtem przypominający Arkę Noego. Do dyspozycji odwiedzających wydzielono aż 9000 m2 powierzchni użytkowej, 7000 m2 przestrzeni usługowej oraz 7500 m2 miejsca przeznaczonego na zewnętrzne ekspozycje oceanarium. Na poczet budowy obiektu wykorzystano 4 800 ton stali i 36 000 metrów sześciennych betonu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych z terenu Zoo wykopano i przetransportowano 100 000 m3 ziemi. W czasie najintensywniejszych prac nad budową czuwało aż 700 osób funkcjonujących w trójzmianowych systemach pracy. Ilość wody, która zasiliła akweny obiektu, jest równa pojemności sześciu basenów olimpijskich. To dokładnie 15 milionów litrów, które w przeliczeniu odpowiadają wadze 15 tysięcy ton. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że każdy z basenów musi być regularnie poddawany zabiegom czyszczącym. W tym celu używa się specjalnego systemu filtrów, które muszą pracować przynajmniej godzinę, aby przefiltrować wodę w jednym tylko zbiorniku. Istotna jest również kwestia odpowiedniego zasolenia wody. Akwen prezentujący florę i faunę środowiska Morza Czerwonego zasalany jest przy każdym filtrowaniu basenów. Taka operacja każdorazowo zużywa aż 140 ton soli.

Wielkości poszczególnych akwenów w kolejności od najpojemniejszego:

  • basen kotików afrykańskich: 3600 m3,
  • zbiornik przeznaczony dla rekinów: 3100 m3,
  • basen pingwinów: 2460 m3,
  • zbiornik przeznaczony dla manatów: niemal 1250 m3,
  • akwen Morza Czerwonego: około 900 m3,
  • zbiornik hipopotamów: niemal 715 m3,
  • basen dla krokodyli: 260 m3.

Zarezerwowałeś już nocleg we Wrocławiu i chcesz zorganizować konferencję biznesową w wyjątkowym miejscu? Myślisz o imprezie urodzinowej dla swojego dziecka? Wypróbuj pomieszczenia oceanarium!

Jeśli planujesz nocleg we Wrocławiu i zastanawiasz się nad zorganizowaniem konferencji, koniecznie zwróć uwagę na fakt, że w budynku Afrykarium nie brakuje także powierzchni przeznaczonych na przeprowadzanie najróżniejszych imprez i wydarzeń. Odbywają się tu zarówno eventy naukowe, wydarzenia kulturalno-artystyczne, jak i spotkania biznesowe najróżniejszych branż. Istnieje możliwość przeprowadzenia imprezy prywatnej w postaci spotkań integracyjnych czy też przyjęć urodzinowych dla dzieci i dorosłych. Oceanarium oferuje następujące pomieszczenia do wynajęcia:

  • mieszcząca 30 osób sala biznesowa (VIP),
  • mieszcząca 30 osób sala edukacyjna,
  • mieszcząca 160 osób sala konferencyjna.

W obiekcie nie brakuje także punktu gastronomicznego w postaci restauracji Laguna oraz niewielkiego sklepu z pamiątkami wyposażonego w przedmioty, które przywodzić będą wspomnienia ze zwiedzania jednego z zoologicznych cudów świata. Największe wrażenie sprawia jednak nie oprawa, a zawartość akwenów i ekspozycji, która dokładnie rozpisana została poniżej. Jeśli więc szukasz ciekawych atrakcji na czas pobytu w jednym z wrocławskich hosteli, koniecznie odwiedź ten niezwykły obiekt!

Bajeczny świat Afryki we wrocławskim oceanarium. Zarezerwuj nocleg w Hostelu Trzy Kolory, odwiedź Afrykarium i poczuj magię Czarnego Lądu!

Odwiedziny w Afrykarium we Wrocławiu to gwarancja niesamowitej, egzotycznej podróży do dalekich zakątków kontynentu afrykańskiego, dlatego warto przewidzieć na zwiedzanie nieco więcej czasu i wcześniej zarezerwować pokój w Hostelu Trzy Kolory. Dzięki starannie przemyślanym ekspozycjom każdy gość oceanarium ma szansę z bliska przyjrzeć się aż sześciu biotopom pochodzącym z różnych regionów Czarnego Lądu, przedstawionym poniżej.

Wybrzeże Namibii nazywane również Wybrzeżem Szkieletów

Ekosystem prezentujący wybrzeże obejmujące tereny północnej części Namibii. Wybrzeże Szkieletów znajduje się na długości 500 metrów wzdłuż wód Oceanu Atlantyckiego i łączy tereny rzeki Kunene, piaski pustyni Namib oraz wartkie ujście rzeki Swakop. Swą niepokojącą nazwę zyskało dzięki panującym w tych terenach silnych prądach morskich i obecności niebezpiecznych płycizn, które od lat straszą marynarzy gotowych zapuścić się na te wody. Wybrzeże Szkieletów pochłonęło niezliczone wraki statków, które obecnie można oglądać w okolicach północnych rejonów pustyni Namib. W Afrykarium ekosystem wybrzeża Namibii stanowi dom dla kuzynów lwów morskich, czyli ogromnego stada kotików południowoamerykańskich, które naturalnie wywodzą się z tych terenów. Nie zabraknie także charakterystycznych, niewielkich pingwinów tońców, które upodobały sobie życie przy lądzie a także okazałych zbiorów meduz i muren. Uwadze nie umkną również liczne barwne gatunki ryb.

Kanał Mozambicki

Kanałem Mozambickim określa się cieśninę położoną na Oceanie Indyjskim. To przesmyk zlokalizowany pomiędzy wybrzeżem Afryki i Madagaskarem. Roztacza się na długości 1670 kilometrów a w najgłębszym punkcie sięga 3000 metrów pod poziomem morza. Na gości odwiedzających oceanarium w sekcji Kanału Mozambickiego czeka ogromny, długi na 18 metrów przezroczysty tunel, w którym obserwować można najróżniejsze odmiany rekinów. Nie zabraknie tu rekinów lamparcich, brunatnych oraz rekinów młotów. Okresowo pojawia się także możliwość oglądania specjalnego pokazu karmienia tych wodnych drapieżników. Uważni obserwatorzy dojrzą w tej strefie także żółwia zielonego, sporą grupę płaszczek oraz niezliczone gatunki ryb.

Basen Morza Czerwonego

Imponujących rozmiarów akwen wypełniony milionem litrów wody. Zwiedzanie tej części budynku przyniesie możliwość napawania się widokiem ogromnej rafy koralowej oraz funkcjonujących w jej ekosystemie kolorowych ryb wywodzących się z 60 różnych gatunków!

Strefa wybrzeża Morza Czerwonego

Ta część ekspozycji poświęcona została faunie zamieszkującej tereny przyległe do dwóch afrykańskich jezior – Malawi oraz Tanganika. W wodzie z pewnością pojawią się niezwykłe ryby (np. pielęgnica), natomiast na piaszczystej plaży znajdziemy tu imponujących rozmiarów lądowe żółwie pustynne. Pojedynczy osobnik może mierzyć pół metra długości i ważyć ponad 50 kilogramów!

Afryka Wschodnia

Tereny wschodniej Afryki rozciągają się na wschód od Wielkiego Rowu Afrykańskiego i rzeki Nil. To biotyp, na którym dominują sawanny i związana z tym rejonem fauna – dumne nilowe hipopotamy przypominające prosięta, wiodące nocny tryb życia mrówniki, małe, podobne do łysych szczurów golce oraz najmniejsze antylopy na Ziemi, czyli mierzące do 40 centymetrów, zwinne dikdiki.

Dżungla nad brzegiem rzeki Kongo

Ta sekcja wzorowana jest na ekosystemie wilgotnej, równikowej dżungli dominującej na terenach Kotliny Kongo. Jest to dorzecze rzeki o tej samej nazwie, która ostatecznie uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. To idealne miejsce, aby poobserwować zwyczaje krokodyli, wypatrzeć pióra zjawiskowego egzotycznego ptaka oraz bliżej przyjrzeć się dalekim krewnym fok, czyli roślinożernym manatom afrykańskim.

Zarezerwuj nocleg w centrum Wrocławia już od 30 zł

Zostań dłużej - płać mniej!ZAREZERWUJ

Krokodyl w Ogrodzie Zoologicznym

O której godzinie zaplanować wycieczkę? Poznaj godziny otwarcia Afrykarium

Pory wstępu do obiektu uzależnione są od godzin, w których aktywne są ogólnodostępne kasy zoo. Godziny pracy zależą z kolei od aktualnego sezonu. Sam kompleks zwiedzać można codziennie, przez cały rok – łącznie z niedzielami i dniami wolnymi od pracy. Oczywiście pod warunkiem, że będą to godziny, w których funkcjonują kasy Zoo Wrocław. Reguła obowiązuje zarówno osoby posiadające jednorazowy jak i całoroczny bilet wstępu.

Godziny otwarcia poszczególnych pawilonów Zoo oraz Afrykarium w tygodniu (od poniedziałku do czwartku):

  • kasy Zoo: od 9:00 do 17:00,
  • teren spacerowy Zoo: od 9:00 do 18:00,
  • pawilony: od 9:00 do 18:00,
  • pawilon Klimat, Zwierzęta, Ludzie: od 10:00 do 17:00,
  • budynek Afrykarium: od 9:00 do 18:00.

Godziny otwarcia poszczególnych pawilonów Zoo oraz oceanarium w dni wolne i weekend (od piątku do niedzieli):

  • kasy Zoo: od 9:00 do 18:00,
  • teren spacerowy Zoo: od 9:00 do 19:00,
  • pawilony: od 9:00 do 19:00,
  • pawilon Klimat, Zwierzęta, Ludzie: od 10:00 do 18:00,
  • budynek Afrykarium: od 9:00 do 19:00.

Choć budynek zwiedzać można przez cały rok, pozostałe atrakcje wrocławskiego Zoo zwiedzać można w zależności od ich dostępności w danym momencie sezonu. Chodzi przede wszystkim o aktywność i zwyczaje zwierząt związane ze zmieniającymi się porami roku. Od sezonu zależna jest także możliwość wypożyczania specjalnych wózków w kształcie wagoników, które służyć mogą jako środek lokomocji dla dzieci bądź cięższych bagaży. Odwiedzający mogą wynajmować wózki w porze wiosenno-letniej, która ma miejsce od kwietnia do września.

Ile to kosztuje? Hostel Trzy Kolory prezentuje ceny biletów wstępu do  Afrykarium oraz Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego

Do wstępu na teren ogrodu zoologicznego oraz do budynku oceanarium upoważniają zarówno jednorazowe bilety zakupione w kasach Zoo jak i imienna karta roczna.

Ceny biletów z podziałem na poszczególne ulgi:

Bilety jednorazowe

Jednorazowy bilet normalny: 45 złotych

Jednorazowy bilet ulgowy: 35 złotych
Ulga przysługuje następującym odwiedzającym (pod warunkiem okazania stosownej dokumentacji poświadczającej prawo do zniżki):

  • dzieciom od trzeciego do siódmego roku życia,
  • uczniom poniżej 21 roku życia (szkoły podstawowe, gimnazja, licea i inne szkoły ponadgimnazjalne) – przy okazaniu podbitej i ważnej legitymacji szkolnej,
  • dzieciom (i młodzieży) w wieku od siedmiu do osiemnastu lat, które z powodu niepełnosprawności lub choroby nie są objęte obowiązkiem edukacji,
  • emerytom i rencistom za okazaniem stosownych dokumentów,
  • osobom posiadającym Legitymację Osoby Niepełnosprawnej bądź orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności,
  • opiekunom osób niepełnosprawnych (tylko osoby powyżej trzynastego roku życia).

Jednorazowy bilet studencki: 40 złotych
Ulga przysługuje studentom uczelni wyższych, którzy nie przekroczyli 26 roku życia (pod warunkiem okazania podbitej i ważnej legitymacji studenckiej).

Jednorazowy bilet rodzinny: 150 złotych
Dotyczy jednorazowego wejścia dla dwóch dorosłych oraz maksymalnie trojga dzieci. (Promocja dotyczy również uczącej się młodzieży do 21 roku życia oraz studentów – pod warunkiem, że przynajmniej jeden z opiekunów jest rodzicem dziecka czy studenta).

Bilety grupowe

Jednorazowy bilet grupowy – normalny: 35 złotych za osobę
Bilet upoważnia do wstępu grupy liczące przynajmniej 15 osób

Jednorazowy bilet grupowy – ulgowy: 25 złotych za osobę
Bilet upoważnia do wstępu grupy liczące przynajmniej 10 osób, które spełniają kryteria zakupu biletu ulgowego. Studenci zobowiązani są do zakupu grupowych biletów w normalnej cenie.

Bilety w formie imiennych kart rocznych

Bilet roczny – normalny: 120 złotych

Bilet roczny – ulgowy: 80 złotych
Ulga przysługuje następującym odwiedzającym (pod warunkiem okazania stosownej dokumentacji poświadczającej prawo do zniżki):

  • dzieciom od trzeciego do siódmego roku życia,
  • uczniom szkół, którzy nie ukończyli 21 roku życia (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum i inne szkoły ponadgimnazjalne) – pod warunkiem okazania,
  • ważnej i podbitej legitymacji szkolnej,
  • dzieciom i młodzieży (od 7 do 18 lat) nieobjętych obowiązkiem edukacji ze względu na chorobę lub niepełnosprawność,
  • emerytom i rencistom – za okazaniem stosownych dokumentów poświadczających,
  • osobom posiadającym Legitymację Osoby Niepełnosprawnej lub oficjalne orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności,
  • studentom uczelni wyższych, którzy nie przekroczyli 26 roku życia – za okazaniem ważnej i podbitej legitymacji studenckiej.

Koszt duplikatu imiennej karty rocznej: 40 złotych.

Jak dojechać do Afrykarium z Hostelu Trzy Kolory? Poznaj wskazówki dotyczące trasy, dojazdu oraz parkingu do Zoo we Wrocławiu i oceanarium

Osoby wyposażone we własny transport, które planują odwiedzić oceanarium i wrocławski ogród zoologiczny, nie powinny martwić się o miejsca parkingowe. Afrykarium usytuowane jest przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego 1-5, gdzie zadbano także o całodobowy parking podziemny mieszczący 800 pojazdów, z czego 20 to miejsca przewidziane dla autokarów. Alternatywne miejsca postojowe znajdują się także na płatnym parkingu usytuowanym nieopodal Hali Stulecia (ulica Wystawowa, wjazd od ulicy Kopernika).

Dojazd dla osób korzystających z noclegu w hostelu Trzy Kolory we Wrocławiu

Wrocławskie oceanarium posiada bogate połączenia komunikacyjne z całym miastem, dlatego dotarcie na teren Ogrodu Zoologicznego nie naprzykrza specjalnych trudności, nawet, jeśli odwiedzający nie znają topografii miasta. W przypadku planowania dłuższego pobytu w Mieście Stu Mostów, które zachęca naprawdę wieloma ciekawymi miejscami, warto rozważyć nocleg w jednym z pokoi dostępnych w Hostelu Trzy Kolory, który znajduje się blisko centrum, w odległości jedynie 2,2 km od budynku Afrykarium! To równowartość przejechania trzech przystanków. W planowaniu trasy dojazdu z obiektu do Zoo najlepiej sprawdzi się opcja podróży tramwajem numer 1, który rusza z przystanku Piastowska (70 metrów od Trzech Kolorów) i zatrzymuje się na przystanku Hala Stulecia (25 metrów od budynków Zoo). Trasa trwa 7 minut a tramwaj jeździ w regularnych odstępach czasu co 15 minut.

Mapa dojazdu do Ogrodu Zoologicznego
Źródło: Mapy Google

 

Komentarze

Ostatnie komentarze

komentarze