Historia hosteli we Wrocławiu związana jest między innymi z dziejami jego kamienic. Inwestorzy i prywatni właściciele wykupywali je, aby po odpowiednim remoncie założyć w nich noclegownie dla podróżników. Właśnie w kamienicy znajduje się jeden z najlepiej prosperujących i najtańszych hosteli we Wrocławiu – Trzy Kolory. Poznaj jego ciekawe losy i dowiedz się więcej o obiektach noclegowych w Polsce i na świecie. Kiedy i gdzie powstała pierwsza tego typu kwatera? Jakie są główne założenia ich funkcjonowania i co zainspirowało inicjatorów takich miejsc? Czym dziś powinien się charakteryzować dobry hotel pracowniczy i turystyczny? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz poznaj historię i zalety obiektu Trzy Kolory w centrum stolicy Dolnego Śląska!
Spis treści:
Dzieje obiektów noclegowych
Kilka słów o kwaterach w Mieście Stu Mostów
Rozwój i zmiany
Kilka słów o Trzech Kolorach
Zabytki stolicy Dolnego Śląska
Zanim powstał pierwszy hostel we Wrocławiu, czyli historia obiektów noclegowych na świecie
Historia hosteli rozpoczęła się nie tak daleko od Wrocławia, bo w niemieckim mieście Altena. Tam pracował nauczyciel Richard Schirrmann, który mimo niezadowolenia władz szkoły często wybierał się ze swoimi uczniami na wycieczki. W czasie jednej z takich wypraw w 1909 roku z powodu złej pogody grupa pod opieką Schirrmanna musiała zanocować w szkole w Bröl. Pod wpływem tego wydarzenia nauczyciel zauważył potrzebę utworzenia tanich miejsc noclegowych dla uczniów, aby mieli gdzie spać podczas krótkich wycieczek pozaszkolnych. W ten sposób powstała idea schroniska młodzieżowego, gdzie nastolatkowie mieli pomagać w codziennych obowiązkach, takich jak gotowanie czy sprzątanie. Dzięki tym lekkim pracom mieli zdobywać nie tylko cenne doświadczenia poza murami szkoły, ale także otrzymywać dodatkowe pieniądze i mieć zapewnione spanie w tak zwanych dormitoriach, czyli pokojach wieloosobowych. Pierwsze schronisko młodzieżowe Schirrmann założył w 1912 roku. Co ciekawe, funkcjonuje ono po dziś dzień.
Prekursor kwater noclegowych dla młodych w 1919 roku założył Niemieckie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych. Ideę szybko podchwyciły inne europejskie kraje. W 1924 roku powstało Stowarzyszenie Szwajcarskie, a w 1926 roku, jako trzecie na świecie, Stowarzyszenie Polskich Schronisk Młodzieżowych. Przez kilka kolejnych lat utworzono jeszcze 10 tego typu stowarzyszeń w następujących krajach: Holandii, Nowej Zelandii, Irlandii, Północnej Irlandii, Anglii, Francji, Belgii, Szkocji, Norwegii i Danii. W 1932 roku w Amsterdamie spotkali się przedstawiciele 11 stowarzyszeń schronisk młodzieżowych. Polskę reprezentowali Józef Błoński i Mieczysław Orłowicz. W Amsterdamie podpisano protokół “Pierwszego spotkania sekretarzy krajowych stowarzyszeń schronisk młodzieżowych”, który powoływał Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych, czyli w języku angielskim – International Youth Hostel Federation. Od 2006 roku organizacja funkcjonuje jako Hostelling International.
W Polsce idea noclegowni dla młodzieży zrodziła się z potrzeby wprowadzenia do szkół programu turystyczno-krajoznawczego po odzyskaniu przez kraj niepodległości. Schroniska młodzieżowe na całym świecie zakładano też z myślą o tak zwanych backpackerach, czyli o osobach podróżujących z plecakiem od miasta do miasta w celu poznania nowych ludzi i zwiedzania ciekawych miejsc. Obiekty hostelowe doskonale spełniały ich oczekiwania dzięki przyzwoitym standardom pobytu i niskim cenom. Dziś schroniska młodzieżowe wyglądają i funkcjonują nieco inaczej niż w pierwszej połowie XX wieku. Z noclegów w takich miejscach korzystają nie tylko uczniowie i bardzo młode osoby, ale turyści w każdym wieku czy pracownicy dużych firm. Obecnie obiekty tego typu wciąż charakteryzują się atrakcyjnymi cenami, o wiele niższymi w porównaniu do hoteli czy kwater prywatnych właścicieli.
Jak II wojna światowa wpłynęła na historię hosteli we Wrocławiu? Dowiedz się, jak kształtował się rozwój kwater noclegowych w Polsce po 1945 roku
Historię schronisk, hosteli młodzieżowych i hoteli we Wrocławiu oraz w całym kraju skutecznie zahamował wybuch II wojny światowej. A warto wiedzieć, że do 1939 roku w Polsce było już ponad 200 schronisk młodzieżowych z łączną liczbą około 6000 łóżek. Wiele z nich nie przetrwało do roku 1945. Duże zmiany przyniosły lata 50. XX wieku, kiedy to został powołany Wydział Turystyki i Krajoznawstwa w Ministerstwie Oświaty. W 1959 roku reaktywowano Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, które dzięki finansowemu wsparciu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz pomocy władz oświatowych przywróciło wiarę w ideę noclegowni dla młodzieży. Początkowo skupiono się na aktywizacji społecznej w celu odbudowy starych i tworzenia nowych miejsc oferujących tani pobyt. Zadbano także o dobrą organizację i kompletne wyposażenie obiektów młodzieżowych. Do tamtej pory w wielu takich miejscach można było znaleźć jedynie sienniki lub materace rozłożone na podłodze.
Jeżeli chodzi o sam Wrocław – pierwsze lata po wojnie przeznaczono na odbudowę zniszczeń, usuwanie gruzu i wysiedlanie Niemców. Na ich miejsce do miasta stopniowo przybywała ludność z centralnej części Polski i Kresów Wschodnich. Breslau stał się Wrocławiem na mocy konferencji poczdamskiej 2 sierpnia 1945 roku. Po tej dacie niemieckie nazwy ulic zmieniano na polskie. Wymieniano również szyldy poniemieckich lokali i budynków usługowych, jeżeli oczywiście nadawały się do użytku. Znamiona wojny były widoczne na działających tu wcześniej hotelach i innych miejscach oferujących zakwaterowanie dla podróżników.
Historia obiektów noclegowych we Wrocławiu nabrała tempa u schyłku lat 80. i na początku 90. Po 1989 roku rozpoczął się w mieście prawdziwy boom budowlany – remontowano stare kamienice lub wstawiano na ich miejsce nowe budynki. Wtedy też powstało wiele do dziś funkcjonujących obiektów w pobliżu Rynku, Hali Stulecia czy blisko Zoo. Niestety boom budowlany nie wiązał się z renowacją absolutnie wszystkich kamienic we mieście. Niektóre do tej pory wymagają odnowienia, a inne zostały pięknie wyremontowane już po roku 2000. Tak było na przykład w przypadku kamienicy, w której dziś znajduje się obiekt Trzy Kolory oferujący komfortowe i tanie noclegi w sercu Miasta Stu Mostów.
Historia obiektu Trzy Kolory
W historię obiektów noclegowych we Wrocławiu dobre kilka lat temu wpisał się obiekt Trzy Kolory. Jak wspomnieliśmy wyżej, jest on zlokalizowany w jednej z malowniczych miejskich kamienic zlokalizowanej przy ulicy Henryka Sienkiewicza 106 A. W 2011 roku założyciele Trzech Kolorów wykupili od miasta znajdującą się pod tym adresem zniszczoną kamienicę. Zobaczyli w budynku duży potencjał i zapragnęli stworzyć w nim wyjątkowe miejsce, w którym będą mogli spotykać się ludzie w każdym wieku reprezentujący różne zawody i narodowości. Dzięki wytężonej pracy nowych właścicieli budynku i ich silnej motywacji, bramy kamienicy zostały otwarte dla gości już w 2012 roku. Od tamtej pory przyjezdni mogą nocować w zadbanych i schludnych pokojach. W sumie jest ich 26, a liczba wszystkich łóżek wynosi aż 88.
Goście mają do dyspozycji 2-, 3-, 4- i 5-osobowe przytulne pokoje. W kamienicy znajduje się aż 10 łazienek do dyspozycji wszystkich lokatorów. Oprócz tego w budynku można znaleźć 2 kuchnie oraz 2 aneksy kuchenne, gdzie goście przygotowują sobie pyszne posiłki, a także kawę lub herbatę. Osoby nocujące w Trzech Kolorach mogą spędzać wolny czas we wspólnym przestronnym salonie, w którym znajduje się między innymi telewizja kablowa. W całym obiekcie można także podłączyć się do darmowej sieci internetowej Wi-Fi. Przy kamienicy na ulicy Sienkiewicza znajduje się obszerny parking, na którym goście mogą zostawić swoje auta. Miejsca parkingowe przy budynku stanowią duże udogodnienie dla przyjezdnych. Warto zaznaczyć, że Trzy Kolory znajduje się niedaleko placu Grunwaldzkiego, a w tej okolicy wcale nie jest łatwo o wolne miejsce parkingowe. Na szczęście nasi goście nie muszą się o to martwić.
Historia Trzech Kolorów pokazuje, że otwartość na potrzeby klientów i zapewnianie im przyjemnej atmosfery skutkuje pozytywnym rozwojem firmy. Przez blisko 6 lat działalności zyskaliśmy zaufanie wielu osób, które regularnie odwiedzają nasz obiekt, niejednokrotnie przyprowadzając nowe osoby. Z opinii gości wynika, że aż 94 procent osób nocujących w Trzech Kolorach jest zadowolonych z pobytu u nas! Codziennie dbamy o to, aby goście czuli się u nas komfortowo oraz aby niczego im nie brakowało. Służymy pomocą w zaplanowaniu trasy spacerowej, chętnie polecimy ciekawe zabytki i podpowiemy, gdzie w mieście znajdują się najbardziej urokliwe i magiczne zakątki. Jeżeli interesujesz się dziejami Wrocławia, przyjedź do naszego obiektu, który jest świetną bazą wypadową do zwiedzania miasta. Lokalizacja naszego obiektu sprzyja także pobytom służbowym. Zlokalizowani jesteśmy bowiem w biznesowym i naukowym sercu miasta. W pobliżu znajdują się między innymi budynki Uniwersytetu Przyrodniczego i Wrocławskiego, Politechniki, Akademii Medycznej czy biurowce Grunwaldzki Business Center.
Jak historia kształtowała hostele we Wrocławiu? Czym kwatery wyróżniały się kiedyś, a co charakteryzuje je dziś?
Historia hosteli we Wrocławiu i na świecie pokazuje, jak kształtowały się tego typu miejsca oferujące noclegi. Początkowo służyły uczniom będącym na wycieczkach pozaszkolnych, później także podróżnikom, a dziś? Obecnie to miejsca spotkań nie tylko turystów, ale także osób będących w delegacjach. Jedną z kwater, która dysponuje bogatą ofertą miejsc dla pracowników jest Trzy Kolory we Wrocławiu. Na przykładzie tego miejsca możemy poznać wszystkie cechy, jakimi dziś charakteryzują się tego typu kwatery. Sprawdź, jak wiele lat historii ukształtowało ich obecny model funkcjonowania!
Wieloosobowe pokoje
Podobnie jak w pierwszych schroniskach młodzieżowych, tak w dzisiejszych obiektach tego typu można znaleźć współdzielone, przestronne pokoje. Nie inaczej jest w przypadku Trzech Kolorów. Przytulne pomieszczenia, swobodna atmosfera i przede wszystkim możliwość wynajmu odpowiedniej liczby miejsc bez konieczności wnoszenia opłaty za cały pokój – oto podstawowe cechy hosteli od lat ich istnienia.
Wspólne przestrzenie
Oprócz współdzielonych pokoi w kwaterach noclegowych można znaleźć ogólnodostępne dostępne kuchnie, łazienki i salony. W przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku można spotkać ciekawego partnera do rozmowy czy rywala do gry planszowej. Często napotkane tam osoby pochodzą z zagranicy, a więc pogawędka z nimi może być okazją do przećwiczenia swoich umiejętności językowych.
Atrakcyjne ceny
Zarówno w pierwszych polskich kwaterach noclegowych, jak i w tych współczesnych ceny noclegów były i wciąż są bardzo atrakcyjne dla gości. W naszym obiekcie im dłuższy jest pobyt, tym niższy jest koszt kolejnej spędzonej pod naszym dachem nocy. Warto pamiętać o tym, że niskie ceny we współczesnych noclegowniach idą w parze z komfortowym pobytem i dobrymi warunkami. Budynki te często nie odbiegają standardem od dużo droższych hoteli.
Zamykane szafki dla gości
W zdecydowanej większości współczesnych obiektów goście mają do dyspozycji prywatne zamykane szafki, w których mogą schować cenne przedmioty czy gotówkę. Wiadomo, że mimo wszechobecnej przyjaznej atmosfery, niektóre rzeczy osobiste wolimy jednak trzymać w zamknięciu.
Przyjazna atmosfera i miła obsługa
Obiekty hostelowe to miejsca tworzone przez otwartych ludzi z pasją. Założyciele i pracownicy Trzech Kolorów odpowiadają za przyjazną atmosferę i dbają o to, aby każdy gość czuł się w obiekcie dobrze. Wśród cech charakterystycznych można wyróżnić także recepcję czynną przez całą dobę. Goście mogą zwrócić się do recepcjonisty o każdej porze dnia i nocy, aby o coś zapytać, porozmawiać o najciekawszych zabytkach czy restauracjach, w których można dobrze zjeść.
Interesujesz się historią Wrocławia? Wybierz Hostel Trzy Kolory i zobacz, w jakie miejsca warto się wybrać
Pobyt w Hostelu Trzy Kolory to świetna okazja ku temu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o historii Wrocławia. W jakie miejsca warto się wybrać w tym celu?
Stary Ratusz
Dobrym pomysłem będzie skierowanie swoich kroków w stronę Rynku, gdzie znajduje się Stary Ratusz. Dojdziemy tam z budynku Trzech Kolorów w około 15-20 minut. Ratusz to miejsce, w którym od lat decyduje się o różnych ważnych dla miasta sprawach czy podejmuje dostojnych gości. Budynek jest zabytkiem na skalę światową. Ratusz w stylu gotyckim powstawał stopniowo na przestrzeni około 250 lat – od końca XIII do XV wieku. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miejskie Wrocławia, w którym możemy poznać wiele ciekawostek z dziejów Miasta Stu Mostów.
Hala Stulecia
Niedaleko Trzech Kolorów znajduje się kolejny budynek ważny dla historii miasta. Mowa o Hali Stulecia, która od zakończenia II wojny światowej aż do roku 2000 była nazywana Halą Ludową. Niegdyś działało w niej kino Gigant z największą w mieście liczbą miejsc dla widzów. Dziś Hala Stulecia jest miejscem koncertów, wystaw, konferencji, imprez sportowych czy wydarzeń kulturalnych. Obiekt został w 2006 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzielnica Czterech Wyznań
Obiekty podobne do Trzech Kolorów są miejscami spotkań różnych kultur. We Wrocławiu znajduje się Dzielnica Czterech Wyznań, którą również można opisać tymi słowami. Ta przestrzeń zlokalizowana jest w centrum, pomiędzy ulicami: Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i św. Antoniego. Unikalny charakter Dzielnicy Czterech Wyznań podkreślają ciekawe zabytki sakralne, a wyjątkową atmosferę tworzą również niebanalne lokale gastronomiczne.