| Sienkiewicza 106A, 50-348 Wrocław | 71 382 80 06 | rezerwacje[małpa]hosteltrzykolory.pl

Pokoje od 30 zł w Hostelu Trzy Kolory w centrum Wrocławia

Pokoje już od 30 zł! ZAREZERWUJ

ZAREZERWUJ

Dlaczego warto zarezerwować nocleg w centrum Wrocławia?

Dlaczego warto zarezerwować nocleg w centrum Wrocławia?

Jeśli szukacie noclegu w centrum Wrocławia, zapewne wiecie, że jest to miasto, które warto odwiedzić w trakcie turystycznej włóczęgi w nowym stylu, podczas rodzinnego wypadu lub nawet podczas jedno- czy dwudniowego wyjazdu biznesowego. Dziś pomożemy Wam znaleźć nie tylko idealny i niedrogi nocleg, ale też wiele ciekawych miejsc, unikalnych kafejek i interesujących wydarzeń kulturalnych. Przybliżmy też nieco historię miasta i opowiemy kilka słów o najważniejszych zabytkach. A jeśli nadal nie jesteście przekonani do tego, aby odwiedzić Miasto Stu Mostów, zostańcie z nami i sprawdźcie, czy może jednak nie zmienicie zdania.

Spis treści:
Kilka słów o historii
Szlakiem zabytków
Uniwersytet Wrocławski
Gdzie przenocować?
Oferta hostelu Trzy Kolory
Mieszczański Wrocław z dawnych wieków
Zoo i Afrykarium

Zarezerwuj nocleg w centrum Wrocławia już od 30 zł

Zostań dłużej - płać mniej!ZAREZERWUJ

Zarezerwowałeś nocleg w centrum Wrocławia? Poznaj historię miasta i najważniejsze zabytki

Wrocław jest przepięknym miastem, które założono niemal w sercu regionu historycznego Śląska, a nieco na wschodzie obecnego województwa dolnośląskiego. Nie bez powodu w samym centrum rozwinęła się tak bogata baza noclegowa. Samo miasto oraz jego okolice z pewnością mogą się pochwalić wielowiekową i barwną historią. Nie wszystkie regiony w Polsce, a nawet w Europie mogą się szczycić bytnością człowieka w epoce plejstocenu, a na Dolnym Śląsku takie ślady (narzędzia kamienne do obróbki skór zwierząt, mięsa, itp.) odkryte w okolicach Trzebnicy datowane są na 500 tys. lat temu. Już wtedy pojawiły się tam polujące plemiona neandertalskie.

Historia najdawniejsza we wrocławskim Muzeum Archeologicznym

Epoki nam już bliższe, tzw. „kamienne”, to pojawienie się plemion człowieka rozumnego, które głównie zajmowały się łowiectwem i zbieractwem. Wszystkie kultury, od późnego paleolitu przez neolit aż do wczesnej epoki brązu, pozostawiły po sobie na terenach okalających Wrocław tyle artefaktów, że swobodnie możemy je dziś oglądać w Muzeum Archeologicznym, będącym Oddziałem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Następne okresy historyczne były również czasami, w których człowiek pozostawił po sobie niezatarty ślad; w epoce brązu tereny Dolnego Śląska pozostawały pod wpływem kultur unietyckiej i trzcinieckiej, a epoka żelaza to okres silnego oddziaływania kultury łużyckiej. Zmieszała się ona z kolejnymi gośćmi na tych terenach, a mianowicie z przybyłymi ze wschodu plemionami celtyckimi.

Świecący szyld hotelowy

Ślężanie we Wrocławiu

Nasi bezpośredni przodkowie, czyli plemiona słowiańskie pojawiają się na arenie wydarzeń historycznych dopiero około VI wieku. To właśnie w tym okresie na naturalnych wzniesieniach, w zakolach rzek i na innych lokalizacjach o naturalnie ukształtowanej obronności budowane były pierwsze grody obronne stanowiące siedziby władz i skupiające wokół osady miejskie będące zaczynem miast, które znamy dzisiaj. Tak powstały między innymi: Legnica, Opole oraz wybrany na centrum plemiennego obszaru Ślężan – Wrocław. Gdzie szukać śladów po dawnych mieszkańcach tych terenów? Sprawdźcie poniżej!

Szlakiem zabytków historycznych

I tutaj właściwie może rozpocząć spacer urokliwymi uliczkami każdy, kto przyjechał do miasta na dłuższy lub krótszy pobyt. Wyruszmy więc w krótką wędrówkę, poczynając od Wrocławia średniowiecznego, a kończąc na współczesnym – otwartym i nowoczesnym.

Z okresu wczesnego średniowiecza nie pozostało rzecz jasna prawie nic, co przetrwałoby w zwartej bryle budowli. Już od XI-XII wieku Piastowie rozpoczęli wznoszenie budynków sakralnych i obronnych. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się tutaj zespół urbanistyczny Ostrowa Tumskiego, na budowę którego ówczesne elity wybrały najlepsze pod względem strategicznym miejsce – wyspę, którą w naturalny sposób broniły i opływały wartkie nurty Odry. Obszar ten nie jest zbyt rozległy i bardzo łatwo obejść wszystkie budynki sakralne.

Kościół św. Idziego

Zacznijmy więc od najstarszego (bo pochodzącego z początku XIII wieku) kościoła św. Idziego. Wybudowany w stylu późnoromańskim jest maleńkim kościółkiem, który – ciekawostka – połączony jest z sąsiadującym budynkiem XVI wiecznej kapituły (która obecnie mieści bezcenne obiekty sztuki sakralnej Muzeum Archidiecezjalnego, gdzie koniecznie trzeba wstąpić) za pomocą ceglanej arkady zwanej „Bramą Kluskową”.

Kościół św. Marcina

Kolejna budowlą, wartą obejrzenia, a posadowioną w zachodniej części Ostrowa jest kościół św. Marcina. Jest on o tyle ważny, że jako jedyna ocalała budowla z zespołu zamkowo-sakralnego pierwszych Piastów Śląskich może dać nam niejakie wyobrażenie o budynkach wzniesionych z pierwszego trwałego materiału w grodzie będącym zaczątkiem dawnego Wrocławia.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Budowle sakralne nieco późniejsze są już o wiele większe, a także bardziej strzeliste i pełne rozbudowanych elementów architektonicznych, jak na gotyk przystało. Znakomitym przykładem jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Co interesujące dla zwiedzających, łączy ona główny budynek gotyckiej katedry z przylegającymi do niej od strony wschodniej kaplicami barokowymi. Na miejscu gotyckiej archikatedry już od początku XI wieku Piastowie budowali swoje katedry (m.in. Bolesław Chrobry tuż po roku 1000), lecz żadna nie przetrwała.

Z pozostałych zabytków Ostrowa Tumskiego wartych odwiedzin należy wymienić XIII-wieczne kościoły – Kolegialny św. Krzyża, św. Bartłomieja oraz kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku. Co ciekawe, wezwanie Kościoła NMP położonego na maleńkiej odrzańskiej wysepce brzmi „Sancta Maria in Arena”, lecz miejscowa ludność od dawna tłumaczyła sobie „arena” jako piasek i tak już zostało. Do Kościoła NMP dostaniemy się przepięknym Mostem Tumskim, który łączy wyspę Piasek z pozostałą częścią Ostrowa i sam w sobie jest zabytkiem – jednym z niewielu już w Europie mostów nitowanych z końca XIX wieku. Przy krańcach mostu stoją nadal działające i ręcznie obsługiwane lampy gazowe!

Uniwersytet Wrocławski okiem turysty

Z Ostrowem Tumskim sąsiaduje stary Ogród Botaniczny, który obecnie znajduje się w posiadaniu Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajdziemy tam ślad w postaci podłużnego stawu świadczący o tym, że Ostrów Tumski był niegdyś wyspą. Obok ogrodu znajduje się dość niepozorny budynek stanowiący siedzibę Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego – świetne zbiory i znakomici przewodnicy, serwujący moc ciekawostek.

Wracając z Wyspy Piasek w kierunku Starego Miasta, warto też podejść do gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, który zajmuje budynek po dawnym kolegium jezuickim z XVIII wieku. Miłośników sztuki i architektury może tam zachwycić Aula Leopoldina. Aby mieć czas na zwiedzenie wszystkich tych atrakcji, warto zarezerwować pokój jak najbliżej centrum. Gdzie takiego szukać?

Kamienice na wrocławskim Rynku

Czy w centrum Wrocławia, tuż obok najciekawszych zabytków, można znaleźć tanie noclegi od 30 zł?

W centrum Wrocławia z pewnością znajdziecie wiele propozycji noclegów, pytanie jednak – które z nich można określić jako tanie? Gdzie szukać propozycji, których cena zaczyna się od 30 zł? W centrum miasta zaplecze turystyczne jest naprawdę imponujące, a za taką wygodę zazwyczaj trzeba słono zapłacić. Jednak nie wszędzie tak jest. W Hostelu Trzy Kolory łączymy bowiem komfortowe położenie z niską ceną wynajmu pokoju, a dodatkowym bonusem jest fakt, że nasz obiekt, usytuowany przy ul. Sienkiewicza, mieści się w kamienicy zamieszkiwanej przez dawnych mieszkańców Breslau. Kiedyś wyjeżdżając do Barcelony czy choćby pobliskiej Pragi lub Wiednia, zazdrościliśmy im lokalnej infrastruktury turystycznej, której szeroki wachlarz oferty rozpościerał się od bardzo drogich luksusowych hoteli poprzez średnie cenowo aż do apartamentów umiejscowionych właśnie w centrach miast, w przepięknych klimatycznych kamienicach mieszczańskich, blisko starówki, blisko kawiarń i małych knajpek i blisko głównych placów, gdzie zawsze coś się dzieje, życie trwa od rana do późnej nocy, zwłaszcza w sezonie letnim. Dziś wszystko to możemy znaleźć w Mieście Stu Mostów.

Pamiętajmy przy tym, że Wrocław to nie tylko zabytki architektury dawnej, ale też pozostałości z czasów nowożytnych, w szczególności XIX oraz początku XX wieku. Wśród nich poczesne miejsce zajmują obiekty, które świadczą o wielokulturowości minionego Wrocławia. Trzeba bowiem wspomnieć, że miasto od okresu pełnego średniowiecza stało się obiektem zmagań politycznych i militarnych zarówno rodzącego się państwa polskiego, jak i Królestwa Czech i Cesarstwa Niemieckiego. Potem rzecz jasna do puli pretendentów do władzy nad miastem i całym regionem dołączyło na pewien czas Cesarstwo Habsburgów. W wyniku tzw. wojen śląskich z XVIII wieku Prusy Hohenzollernów odbiły Śląsk z rąk austriackich Habsburgów, co zaważyło na charakterze Wrocławia na dalsze dwa stulecia. Jeśli chcesz zobaczyć ślady tych wydarzeń i poczuć wielokulturowy klimat, zarezerwuj nocleg w naszym hostelu. Co możemy zaoferować?

Oferta Trzech Kolorów

Zarezerwuj nocleg w centrum Wrocławia już od 30 zł

Zostań dłużej - płać mniej!ZAREZERWUJ

Nasz obiekt jest przykładem swoistego połączenia tradycyjnego budownictwa miejskiego z końca XIX wieku z nowoczesnością i komfortem. Mieści się on w kamienicy położonej pomiędzy ulicami Sienkiewicza a Krzywą, na tyle na uboczu, aby można było odpocząć po całym dniu pracy lub zwiedzania, i na tyle blisko centrum, aby nadal trzymać rękę na pulsie miejskich wydarzeń.

Jako że obiekt znajduje się w grupie hosteli Kwatery dla Firm, swoją ofertę kieruje przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy podejmują się wykonania inwestycji deweloperskich we Wrocławiu lub jego okolicach. Niemniej jednak wysoki standard i wyjątkowo przystępna cena przyciąga do nas także studentów i turystów. Tych ostatnich z pewnością ucieszy fakt, że wokół hostelu rozsianych jest sporo atrakcji. Względnie niedaleko jest także nowoczesna galeria handlowa Pasaż Grunwaldzki oraz węzeł komunikacyjny na Placu Grunwaldzkim, skąd dojechać można niemal do każdego zakątka miasta.

Oferujemy 26 odświeżonych pokoi 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z możliwością dostępu do 10 łazienek i 2 kuchni. Goście chętnie korzystają też ze świetlicy, w której można odpocząć przed telewizorem, oraz z obszernej jadalni. Zapewniamy także dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz darmowego parkingu, co stanowi ogromne ułatwienie dla wszystkich, którzy po mieście poruszają się własnym samochodem. Nasza obsługa wkłada wiele pracy i zaangażowania w to, aby hostel był miejscem, do którego z przyjemnością się wraca. Świadczą o tym pełne zadowolenia oceny klientów. Wracamy bowiem nie w te miejsca, gdzie nie ma problemów, gdzie nie ma niedociągnięć, bo takich idealnych miejsc tak naprawdę nie ma, lecz do takich, gdzie obsługa potrafi sprawić, że czujemy się swobodnie i komfortowo. Jeśli zatem już się u nas rozgościcie i poznacie historyczną stronę Wrocławia, możecie się też przyjrzeć śladom z przeszłości we współczesnej odsłonie. Gdzie jeszcze warto się udać?

Tabliczka z napisem Bed and Breakfast

Nocujesz we Wrocławiu? Poznaj inne warte zobaczenie miejsca zlokalizowane w centrum miasta

Nocując we Wrocławiu, warto się skupić nie tylko na zwiedzeniu zlokalizowanych w centrum historycznych zabytków, ale też poznać ślady przeszłości we współczesnej odsłonie. Mieszczanie wrocławscy z dawnych wieków pozostawili po sobie nie tylko przepiękne kamienice, ale też budynki o charakterze handlowym czy usługowym. Wśród nich dobrze jest zwrócić uwagę na Halę Targową przy ulicy Piaskowej oraz na Stare Jatki z dającym dużo do myślenia Pomnikiem Pamięci Zwierząt Rzeźnych. Przy samym Rynku mieści się też imponujący budynek Starego Ratusza (powstawał od XIII wieku aż do końca XVI) oraz charakterystyczne sukiennice, zwane Domem Kupców.

Hala Stulecia

Niemieccy mieszkańcy miasta pozostawili po sobie także nico bardziej nowoczesne pamiątki, jak nieco oddalona od Rynku, ale za to położona w niedużej odległości od Hostelu Trzy Kolory Hala Stulecia. Wybudowana w latach 1911-1913 jako obiekt widowiskowo-sportowy miała spełniać rolę budynku o charakterze publicznym. Okazało się jednak, że jest tak cenna zarówno pod względem architektonicznym, jak i estetycznym, że wpisano ją na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Zoo i Afrykarium

Gdy już będziemy zwiedzać samą Halę oraz sąsiadujące z nią Pergolę i Ogród Japoński, warto poświęcić część dnia na wycieczkę do najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Wrocławskie zoo oprócz fenomenalnej liczby ponad 10500 zwierząt z około 1100 gatunków ma na swoim terenie kilka zabytkowych obiektów administracyjnych lub wystawienniczych jeszcze z XIX wieku oraz całkiem niedawno otwarty, bo w 2014 roku, nowoczesny pawilon Afrykarium. Pawilon o długości niemal kilometra przedstawia sześć regionów Afryki. Mieszkają tu głównie ryby, hipopotamy, pingwiny, a także krokodyle, mrówniki, golce oraz wolno fruwające ptaki.

I tak nasza wyczerpująca, ale dająca ogrom wrażeń wycieczka zbliża się powoli ku końcowi. Spokojnie możemy zmierzać do centrum miasta, wracając tam, gdzie podjęliśmy słuszną decyzję o wyborze miejsca noclegowego, mając nadzieję, że nie tylko wypoczniemy, ale bliskość miejsc, ludzi i dzieł sztuki zapewni nam niezatarte wspomnienia.

Komentarze

Ostatnie komentarze

komentarze